Wyszukiwarka zaawansowana

Adres e-mail:

Hasło:

Strona główna > Archiwum > 2016 > 03
Zamów prenumeratę
Ze świata
Odnowiono zespoły trakcyjne serii 317/6 kolei Abellio Greater Anglia;
Siedem chińskich lokomotyw spalinowych dostarczonych do Myanmar;
Stron 6

Z Unii Europejskiej
Nagrody dla miast za zrównoważoną mobilność miejską;
Nowe dane statystyczne o bezpieczeństwie na drogach w UE;
1 strona

Z kraju
Rekordowe przychody Solarisa w roku 2015;
Koleje Mazowieckie odebrały lokomotywy Gama i wagony piętrowe SunDeck;
Stron 2

O brytyjskim projekcie HS2 z prof. Andrew McNaughton, dyrektorem technicznym w spółce High Speed 2 Ltd. specjalnie powołanej dla jego realizacji, pełniącym także funkcję Przewodniczącego Komitetu Intercity & High Speed w Międzynarodowym Związku Kolei (UIC

Pobierz (.PDF 0.35 MB)

Rola kolei w rozwoju obszaru funkcjonalnego aglomeracji warszawskiej i łódzkiej (1). Diagnoza obecnego stanu
Autor: Jan Raczyński, Tomasz Bużałek, Agata Pomykała
Jednym z najbardziej rozległych i zaludnionych pasm osadniczych w Polsce jest pasmo obejmujące aglomeracje łódzką i warszawską. W ostatnich kilkudziesięciu latach charakteryzuje się ono wysoką dynamiką rozwoju, a jednym z jej skutków jest szybki wzrost zapotrzebowania na transport, zwłaszcza pasażerski, pomiędzy obu aglomeracjami. Związane to jest z intensyfikacją powiązań gospodarczych pomiędzy obu aglomeracjami oraz z tworzeniem się międzyaglomeracyjnego rynku pracy. Rozwój tego obszaru, który w sposób bezpośredni przekłada się na rozwój całego kraju, wymaga podjęcia rozwiązań, które w istotny sposób wzmocnią powiązania transportowe nie tylko w ramach regionu. Zwraca na to uwagę program innowacji i rozwoju wicepremiera Morawieckiego, w którym obszar ten został potraktowany jako element innowacji w transporcie kolejowym. Tą kluczową innowacją jest budowa linii dużej prędkości, która nie tylko umożliwi sprawne połączenie między Warszawą i Łodzią, ale zapewni także dostęp do nich z innych regionów Polski, czyniąc ich beneficjantami jego rozwoju gospodarczego. Stron 13.
Pobierz (.PDF 0 MB)

Powrót tramwajów na ulice Olsztyna
Autor: Michał Wojtaszek
Miasto Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, leżące w północno-wschodniej części północy Polski, dotychczas niezwiązane było z żadnymi wielkimi inwestycjami transportowymi w naszym kraju. Sytuacja ta w ostatnich latach uległa jednak zmianie. Olsztyn pod koniec pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku podjął bowiem niezwykle odważną i ambitną decyzję o odtworzeniu sieci tramwajowej w mieście. Stron 5.

Turystyka kolejowa – luksusowe pociągi (8). Elitarna turystyka w Kanadzie
Autor: Joanna Hawlena
Kolejna edycja publikowanego cyklu dotyczy systemu kolejowej komunikacji Kanady. Zakresem merytorycznym obejmuje nie tylko problematykę techniczno-trakcyjną i eksploatacyjną lecz także uwarunkowania klimatyczne, środowiskowe, społeczne, polityczne i marketingowe tworzące podstawowe dererminanty rozwoju sieci kolejowej. W artykule wykazano, że splot tych uwarunkowań spowodował, iż tempo rozwoju kanadyjskiej kolei nie można zaliczyć do imponujących. Przedstawiono przyczyny i skutki, w wyniku których kolejowa sieć jest skromniejsza (m.in. w porównaniu z USA) z dominacją przewozów towarowych, niewielką liczbą pociągów pasażerskich, z odległościami pomiędzy stacjami sięgającymi niejednokrotnie ponad 100 km. Będący tematem wiodącym cyklu, poziom luksusu pasażerskich przewozów, w tym artykule uległ określonej modyfikacji, ponieważ na terytorium Kanady zrezygnowano ze zbędnego przepychu i nieprzydatnych gadżetów na rzecz charakterystycznego dla krajów anglosaskich wymiaru praktycznego. Zaprezentowany zakres tych rozważań wykazuje, że taki model kształtowania podaży kolejowych usług zyskuje coraz więcej zwolenników, szczególnie w grupie turystów. W artykule wykazano, że w ocenie pasażerów największy poziom akceptacji zyskuje profesjonalizm i komfort obsługi, poziom techniczny, niezawodność taboru, zakres przekazywanej informacji dotyczącej także kultury, tradycji i najciekawszych ośrodków miejskich miast oraz najcenniejszych środowisk znajdujących się na trasie przejazdu. W kraju, w którym zasadniczym produktem turystycznym jest dziewicza przyroda i unikatowe plenery, do elementów luksusu podróży koleją należy zaliczyć panoramiczne platformy widokowe, ponieważ w żadnym innym miejscu na świecie, mała prędkość przejazdu nie jest w takim stopniu wynagradzana doznaniami piękna z otaczającej przyrody. Stron 10

Tramwaje w Segedynie
Autor: Marek Graff, Endre Bóka
Sieć tramwajowa w Segedynie, druga pod względem wielkości na Węgrzech, składa się z 4 linii (sumarycznie 23,2 km torów o rozstawie 1 435 mm) i jest zarządzana przez przedsiębiorstwo Szegedi Közlekedési Kft. (SZKT). Sieć tramwajowa została poddana modernizacji w 2000 r., a dodatkowo dokonano odnowy taboru, pozyskując zarówno używane wagony, jak i fabrycznie nowe, niskopodłogowe. Stron 5.

Ograniczenie wężykowania wózków pojazdów szynowych
Autor: Marek Babeł, Jacek Gardas
Wężykowanie wózków pojazdów szynowych powoduje niestabilną jazdę pojazdu w torze prostym, niepełne wykorzystanie siły pociągowej, nadmierne zużycie obrzeży kół i wytarcia główek szyn. Dla zapobiegania temu niekorzystnemu zjawisku stosuje się różne rozwiązania stosownie do konstrukcji pojazdu i skali tego zjawiska w danej konstrukcji. Stron 2.
A A A
Copyright 2012-2013
Korzystanie z serwisu tts.infotransport.pl znacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Regulaminie.
Akceptuję politykę plików cookies (nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).